14 marca, 2022

GDAKKowa majówka na dwóch kółkach

Akademicki Klub Turystyczny GDAKK zaprasza na majówkę na dwóch kółkach.
Przez pięć dni tegorocznej majówki będziemy pokonywać kilometry malowniczych rowerowych szlaków, zachwycać się krajobrazami kaszubskimi, spędzać aktywnie i zdrowo czas w najlepszym towarzystwie jakie możecie sobie wyobrazić i przede wszystkim przeżyjemy masę niesamowitych przygód. Zatem szykujcie swoje dzielne dwukołowe rumaki i rezerwujcie termin.

Dla kogo?

Wycieczka skierowana jest głównie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z podróżami rowerowymi. Dzienne dystanse będą niewielkie, tempo raczej spokojne a trasa niezbyt wymagająca, jednak mimo wszystko zalecamy wcześniej nieco się „rozjeździć”, aby nie była to pierwsza wycieczka od zeszłego lata. Starych obieżyświatów rowerowych oczywiście również zapraszamy. Jeśli tylko nie nastawiacie się na sportową wyrypę, nudzić się nie będziecie.

Charakter wycieczki:

Wycieczka na charakter wędrowny. Cały bagaż wozimy ze sobą, obozujemy w namiotach, codziennie w innym miejscu.

Będziemy kładli mocny nacisk, aby zachować turystyczny klimat wycieczki, więc obowiązywać będzie kilka zasad:

  • Nie urządzamy głośnych imprez, ani libacji alkoholowych do rana. Przenośny głośnik jest akceptowalny ale dozwolony repertuar to wyłącznie muzyka turystyczna / harcerska
  • Obozujemy w zgodzie z naturą i w myśl zasad Leave no Trace.
  • Nie marnujemy dnia na spanie i siedzenie w obozie. Każdego dnia wyruszamy wcześnie rano – godzina wyjazdu będzie ogłaszana dzień wcześniej wieczorem
  • Równo dzielimy się obowiązkami w obozie.
  • W czasie jazdy nawet na drogach leśnych obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu.

Trasa:
Trasa wycieczki będzie przebiegała turystycznymi szlakami pieszymi oraz rowerowymi w okolicach Borów Tucholskich. Dziennie będziemy pokonywać dystans w granicach 50-65 km w rekreacyjnym tempie po drogach o niskim natężeniu ruchu, często gruntowych lub leśnych. Po drodze czekają nas liczne przystanki, atrakcje turystyczne i krajobrazowe. Nie zabraknie też czasu na gry i zabawy. Naszym głównym celem będzie miło i przyjemnie spędzić czas.

Wycieczkę rozpoczniemy w Sobotę 29.04.2023 w Kartuzach, do których dojedziemy pociągiem (szczegóły na temat dojazdu poniżej). Przejedziemy przez tzw Szwajcarię Kaszubską, park narodowy Bory Tucholskie i dalej wzdłuż rzeki Wdy do Smętowa Granicznego.

Oficjalnie wycieczkę zakończymy w Smętowie, gdzie dotrzemy pewnie w godzinach popołudniowych 3.05.2023. Do Gdańska wrócimy pociągiem.

Noclegi:
Nie tylko całe dnie będziemy spędzać na świeżym powietrzu – noce również. Nocujemy w namiotach / hamakach / pod plandeką, jak kto woli. Będziemy nocować w oficjalnych miejscach biwakowych wyznaczonych przez Lasy Państwowe. Niektóre z nich mogą wymagać uiszczenia drobnej opłaty (nie więcej niż 20 zł za noc). W większości z tych miejsc powinny być wiaty, ławki i miejsce ogniskowe, ale nie będzie dostępu do bieżącej wody, ani prądu.

Wyżywienie i zaopatrzenie:
Każdego dnia przewidujemy odnaleźć mniejszy lub większy sklep gdzie będziemy mogli uzupełnić zapasy, jednak należy mieć na uwadze, że mamy aż trzy dni niehandlowe w trakcie wyjazdu. Dodatkowo każdego dnia w porze popołudniowej będziemy poszukiwać restauracji / pizzerii / budki z hot-dogami, lub ugotujemy coś wspólnie, wg preferencji (bardzo wskazane jest zabranie sprzętu do gotowania). Wieczorami, jeśli tylko warunki będą pozwalały, będziemy wspólnie biesiadować przy ognisku.

Dojazd / Powrót:

Z uwagi na limity przewozu rowerów w jednym pociągu, prawdopodobnie będziemy musieli dojechać kilkoma pociągami po sobie. UWAGA bilety na przejazd należy zakupić we własnym zakresie najlepiej ze sporym wyprzedzeniem, aby zagwarantować sobie miejsce na przewóz roweru (bilety na rower sprzedawane są z rezerwacją miejsca).

Poniżej sugerowane godziny odjazdu pociągów. W pierwszej kolejności próbujemy kupić bilety na jak najwcześniejszy pociąg. Dopiero, gdy nie będzie już możliwości zakupu biletu na rower na wcześniejszą godzinę, próbujemy kolejny. Grupa rusza razem, jak tylko dojadą wszyscy uczestnicy.

Pociągi PolRegio (linia PKM) do Kartuz  ze stacji Gdańsk Wrzeszcz o godz:

7:16, 8:16, 9:16.

Ze Smętowa do Gdańska wracamy pociągiem PolRegio lub IC. Sugerowane pociągi:

15:42 (PolRegio) 16:14 (IC) 17:04 (PolRegio)

Potrzebny sprzęt:
– Sprawny rower wyposażony w dwa sprawne hamulce. Zalecany rower górski lub trekkingowy. Będziemy poruszać się drogami gruntowymi oraz leśnymi.
– Bagażnik rowerowy
– Sakwy rowerowe. Jazda z plecakiem absolutnie nie wchodzi w grę.
– Wygodne ubranie na rower
– Kask rowerowy
– sprawne oświetlenie rowerowe z przodu i z tyłu
– czołówka
– Zestaw ciepłej odzieży
– Odzież przeciwdeszczowa
– Zapasowy zestaw lekkiej odzieży na zmianę
– Komplet bielizny na 5 dni
– Dętka pasującą do kół (a najlepiej dwie)
– Namiot / Hamak / Plandeka lub zarezerwowane miejsce w namiocie innego uczestnika
– śpiwór i karimata
– przybory higieny osobistej
– Zestaw do gotowania – menażka, kubek, nóż, spork, palnik gazowy.
– telefon komórkowy + power bank. Możliwe, że nie będziemy mieć dostępu do prądu przez 5 dni.
– Zapas gotówki na zakupy oraz ewentualne obiady.
– Środek przeciwko komarom i kleszczom.

Przed wyjazdem możliwy będzie indywidualny przegląd sprzętu oraz drobny serwis roweru – regulacja, smarowanie. Chętnych skorzystania z takiej usługi proszę o kontakt bezpośredni z organizatorem.

Koszt:

Udział w wycieczce jest całkowicie darmowy! Uczestnik ponosi jedynie koszta transportu, wyżywienia oraz ewentualnej drobnej opłaty za noclegi na wyznaczonych polach biwakowych, jednak postaramy się, aby tych płatnych było możliwie jak najmniej.

Limity i Zapisy:

Limit uczestników wynosi 15 osób. Pierwszeństwo udziału mają aktywni członkowie Akademickiego Klubu Turystycznego GDAKK oraz kursanci OT edycji 2022/2023.

Link do zapisów

Wycieczka przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Każdy uczestnik zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
Każdy uczestnik jedzie na własną odpowiedzialność. Organizator nie zapewnia ubezpieczenia.

Organizator:

Łukasz Sojka, tel 791 800 757