marzec 14, 2022

GDAKKowa majówka na dwóch kółkach

 

Akademicki Klub Turystyczny GDAKK zaprasza na majówkę na dwóch kółkach.
Przez cztery dni tegorocznej majówki będziemy pokonywać kilometry malowniczych rowerowych szlaków, zachwycać się krajobrazami kaszubskimi, spędzać aktywnie i zdrowo czas w najlepszym towarzystwie jakie możecie sobie wyobrazić i przede wszystkim przeżyjemy masę niesamowitych przygód. Zatem szykujcie swoje dzielne dwukołowe rumaki i rezerwujcie termin.

 

Dla kogo?
Wycieczka skierowana jest głównie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z podróżami rowerowymi. Dzienne dystanse będą niewielkie, tempo raczej spokojne a trasa niezbyt wymagająca, jednak mimo wszystko zalecamy wcześniej nieco się „rozjeździć”, aby nie była to pierwsza wycieczka od zeszłego lata. Starych obieżyświatów rowerowych oczywiście również zapraszamy. Jeśli tylko nie nastawiacie się na sportową wyrypę, nudzić się nie będziecie.

 

Charakter wycieczki:
Wycieczka na charakter wędrowny. Cały bagaż wozimy ze sobą, obozujemy w namiotach, codziennie w innym miejscu.
Będziemy kładli mocny nacisk, aby zachować turystyczny klimat wycieczki, więc obowiązywać będzie kilka zasad:
-nie urządzamy głośnych imprez, ani libacji alkoholowych do rana. Przenośny głośnik jest akceptowalny ale dozwolony repertuar to wyłącznie muzyka turystyczna / harcerska,
-obozujemy w zgodzie z naturą i w myśl zasad Leave no Trace,
-nie marnujemy dnia na spanie i siedzenie w obozie. Każdego dnia wyruszamy wcześnie rano – godzina wyjazdu będzie ogłaszana dzień wcześniej wieczorem,
-równo dzielimy się obowiązkami w obozie.
-w czasie jazdy nawet na drogach leśnych obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu.

 

Trasa:
Trasa wycieczki będzie przebiegała turystycznymi szlakami pieszymi oraz rowerowymi Pojezierza Bytowskiego i Kaszub. Dziennie będziemy pokonywać dystans w granicach 50-65 km w rekreacyjnym tempie po drogach o niskim natężeniu ruchu, często gruntowych lub leśnych. Po drodze czekają nas liczne przystanki, atrakcje turystyczne, krajobrazowe i… historyczne. Nie zabraknie też czasu na gry i zabawy. Naszym głównym celem będzie miło i przyjemnie spędzić czas.
Wycieczkę rozpoczniemy w Sobotę 30.04.2022 w Słupsku, do którego dojedziemy pociągiem (szczegóły na temat dojazdu pojawią się bliżej terminu). Ze Słupska ruszymy na południe wzdłuż doliny rzeki Słupi, żeby w okolicy Bytowa odbić na wschód i przez malownicze pojezierze Bytowskie dotrzeć do Kościerzyny a następnie dalej nieco górzystym terenem „Szwajcarii Kaszubskiej” dotrzeć do Gdańska.
Oficjalnie wycieczkę zakończymy w Gdańsku, gdzie dotrzemy pewnie w godzinach późno popołudniowych 3.05.2022

 

Noclegi:
Nie tylko całe dnie będziemy spędzać na świeżym powietrzu – noce również. Nocujemy w namiotach / hamakach / pod plandeką, jak kto woli.

 

Wyżywienie i zaopatrzenie:
Każdego dnia przewidujemy odnaleźć mniejszy lub większy sklep, gdzie będziemy mogli uzupełnić zapasy, jednak należy mieć na uwadze, że mamy aż dwa dni niehandlowe w trakcie wyjazdu. Dodatkowo każdego dnia w porze obiadowej będziemy poszukiwać restauracji / pizzerii / budki z hot-dogami. Wieczorową porą natomiast, jeśli tylko warunki będą pozwalały, będziemy wspólnie biesiadować przy ognisku.

 

Potrzebny sprzęt:
– sprawny rower wyposażony w dwa sprawne hamulce. Zalecany rower górski lub trekkingowy. Będziemy poruszać się drogami gruntowymi oraz leśnymi,
– bagażnik rowerowy,
– sakwy rowerowe. Jazda z plecakiem absolutnie nie wchodzi w grę,
– wygodne ubranie na rower,
– kask rowerowy,
– sprawne oświetlenie rowerowe z przodu i z tyłu,
– czołówka,
– zestaw ciepłej odzieży,
– odzież przeciwdeszczowa,
– zapasowy zestaw lekkiej odzieży na zmianę,
– komplet bielizny na 4 dni,
– dętka pasującą do kół (a najlepiej dwie),
– namiot / hamak / plandeka lub zarezerwowane miejsce w namiocie innego uczestnika,
– śpiwór i karimata,
– przybory higieny osobistej,
– zestaw do gotowania – menażka, kubek, nóż, spork,
– telefon komórkowy + power bank. Możliwe, że nie będziemy mieć dostępu do prądu przez 4 dni,
– zapas gotówki na zakupy oraz ewentualne obiady,
– środek przeciwko komarom i kleszczom.

 

Przed wyjazdem możliwy będzie indywidualny przegląd sprzętu oraz drobny serwis roweru – regulacja, smarowanie. Chętnych do skorzystania z takiej usługi proszę o kontakt bezpośredni z organizatorem.

 

Dojazd:
Do Słupska dojeżdżamy koleją. Z uwagi na limity przewozu rowerów w jednym pociągu, prawdopodobnie będziemy musieli dojechać kilkoma pociągami po sobie. Szczegóły na temat dojazdu zostaną podane po zamknięciu listy uczestników.

 

Koszt:
Udział w wycieczce jest całkowicie darmowy! Ponosimy jedynie koszt wyżywienia oraz dojazdu do Słupska.

 

Limity i Zapisy:
Limit uczestników wynosi 15 osób. Pierwszeństwo udziału mają aktywni członkowie Akademickiego Klubu Turystycznego GDAKK oraz kursanci OT edycji 2021/2022.
Zapisy elektroniczne rozpoczną się w czwartek 17.03.2022 o godzinie 20:00

 

 

Każdy uczestnik zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
Każdy uczestnik jedzie na własną odpowiedzialność. Organizator nie zapewnia ubezpieczenia.

 

Organizator:
Łukasz Sojka, tel 791 800 757