15 września, 2020

1. Spacer z eMOCją – Gdańsk Stogi

1. Spacer z eMOCją – Gdańsk Stogi

We współpracy z Emocja Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie zapraszamy Was serdecznie na serię wspólnych wydarzeń! Czeka nas wspólny spacer ze zwiedzaniem bunkrów, pieszy rajd turystyczny oraz spacer z historią w tle. Jeśli chcesz spędzić czas na świeżym powietrzu, poznać ciekawą okolicę lub masz ochotę wesprzeć rozmową ludzi po ciężkich doświadczeniach, to właśnie na Ciebie czekamy!


Mamy zaszczyt zaprosić was na sobotni spacer po Stogach, na którym zobaczymy najciekawsze budynki wchodzące w skład 25 Baterii Artylerii Stałej w Gdańsku. Baterie Artylerii Stałej były jednym z najlepszych polskich, przedwojennych systemów założeń obronnych. Nic więc dziwnego, że do pomysłu powrócono po wojnie. W sumie w pierwszych latach powojennych powstało ich 11, skupionych w rejonach bazowania floty Marynarki Wojennej, czyli na terenach okalających zatokę Gdańską. Tworzyły one tzw. pozycje minowo-artyleryjskie. Wszystkie baterie były doskonale wyposażone – ważne obiekty dla ich funkcjonowania były ukryte w schronach żelbetowych, rozproszonych w terenie. Zapewniało to małą wrażliwość na ogień przeciwnika i długie przetrwanie na polu walki. Należy tu podkreślić przewagę baterii artylerii nadbrzeżnej w starciu z okrętem wojennym o podobnej klasie uzbrojenia. Okręt stanowi skupiony i łatwy do namierzenia cel, w przeciwieństwie do dobrze zamaskowanej i rozproszonej baterii nabrzeżnej.

Na szlaku miniemy zarówno bunkry z okresu I wojny jak i te nowsze, znacznie ciekawsze. Zobaczymy, szczególnie polecane zainteresowanym, Główny punkt Kierowania Ogniem Stanowisko Ogniowe, Magazyn amunicji a także bunkier z 1917 roku. W drugiej części wędrówki, idąc czerwonym szlakiem, skorzystamy z uroków nadmorskiego lasu, mijając po drodze kolejne budowle. Spacer rozpoczniemy na ulicy Ugory 9 o godzinie 11:00. Dojechać można tramwajem oraz autobusem. Najbliższy przystanek to Lessowa. Całość trasy liczy około 7 km. Zabierzcie ze sobą pozytywne emocje, wodę i przekąski. Wędrówkę zakończymy na pętli tramwajowej na stogach, niedaleko plaży.

Kiedy19 września 2020 r. w godzinach od 11:00 do ok. 14:00.

Zgłoszenia: wyślij maila na adres: kontakt@centrumemocja.pl z dopiskiem „Spacer Stogi”.

Zbiórka: Gdańsk Stogi – ul. Ugory 9, Centrum eMOCja.

Dojazd: tramwajami nr 8 z Dworca Głównego o 10:26 (wcześniej przejeżdża też przez Jelitkowo, Przymorze, Zaspę i Wrzeszcz) lub nr 9 z Dworca Głównego o 10:36 (wcześniej przejeżdża też przez Strzyżę i Wrzeszcz) lub autobusem nr 158 z Wrzeszcz PKP o 9:58 (jedzie przez Zaspę, Brzeźno i Letnicę). Wysiąść należy na przystanku Lessowa.

Zalecamy wygodny ubiór adekwatny do warunków pogodowych, buty sportowe lub trekingowe oraz wziąć picie i prowiant na trasę.

Więcej informacji znajdziesz na: